fbpx
Skip links

Cenová ponuka na fotovoltiku, čo by mala obsahovať a na čo si dať pozor.

— Obstaranie fotovoltiky pre rodinný dom alebo firmu je významná investícia nie len z hľadiska prínosu.

Najdôležitejší je určite ten ekonomický – šetrí výdavky na energie a zabezpečuje čiastočnú nezávislosť od stúpajúcich cien elektrickej energie. Určite ovplyvní aj kvalitu života v rodinnom dome, nakoľko majiteľ fotovoltiky si rád dopraje aj niektoré energeticky náročnejšie vymoženosti ako klimatizácia, sauna či bazén alebo len jednoducho nie je domácnosť nútená sa obmedzovať. Ďalším prínosom je aj zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti a v neposlednom rade je tu prínos pre životné prostredie.

Pokiaľ ide o montáž fotovoltických panelov a realizáciu fotovoltického systému, tá prináša menšie či väčšie zásahy do objektu či domu, úpravu elektroinštalácie a samozrejme takáto investícia môže byť finančne náročná. Preto je dôležité a skutočne rozhodujúce pre návratnosť, životnosť a bezpečnosť fotovoltiky, aby ju realizoval odborne kvalifikovaný zhotoviteľ s potrebnými skúsenosťami.

Posledné dva roky vyrástlo alebo sa preorientovalo mnoho firiem, ktoré však reálne skúsenosti nemajú a ich odbornosť je viac než otázna. Mnohé firmy donedávna montovali klimatizácie, rekuperácie, tepelné čerpadlá, vŕtali betón, stavali domy alebo predávali tovar, ktorý nijako nesúvisí s fotovoltikou. Aj niektorí elektrikári, ktorí maximálne robili bytové a domové elektroinštalácie, sa púšťajú do komplexných realizácií fotovoltiky, no žiaľ bez potrebných znalostí a skúseností. Vedia zapojiť jednotlivé komponenty no tam to často krát končí. Pri revíznej činnosti vidíme, že si neprečítajú ani len manuál k meniču a teda nie sú dodržané základné inštalačné pokyny, návrh a projekt ak nejaký je, tak snáď na úrovni domácej úlohy žiaka strednej školy. Potom vo výsledku bežná realita vyzerá tak, že je zle navrhnutá orientácia panelov, nie je navrhnutý optimálny výkon, zlé rozloženie stringov, ochrana pred bleskom  a prepätím absentuje alebo je nevhodná, chýbajúce bezpečnostné prvky, inštalácie nespĺňajúce normy.  Ak nebodaj chcete riadiť prebytky, tak vám maximálne odporučia Wattrouter alebo Solar iboost, ktoré sú už dnes pri moderných meničoch schopných komunikovať s inteligentnými systémami, skôr prežitok.

Majiteľovi fotovoltiky od takéhoto zhotoviteľa potom neostáva nič iné, len hľadať rady a riešenia na fórach a sociálnych sieťach. Návratnosť sa predlžuje a samotná prevádzka môže byť dokonca nebezpečná.

Ak sa rozhodujete pre výber zhotoviteľa fotovoltiky a porovnávate cenové ponuky, cena by rozhodne nemala byť z vyššie uvedených dôvodov jediným kritériom.

— Skúsime zhrnúť aspoň minimálne požiadavky, ktoré musí seriózny dodávateľ fotovoltiky sĺňať:

01.

Správne živnosti v obchodnom registri

Fotovoltické zariadenie alebo fotovoltická elektráreň spadá medzi vyhradené technické zariadenia – elektrické. Preto ak chce firma inštalovať fotovoltické panely, musí mať v obchodnom registri zapísanú minimálne jednu z nasledujúcich živností:

 – Montáž, rekonštrukcia a údržba vyhradených technických zariadení – elektrických (remeselná živnosť)

 – Opravy, odborné prehliadky a odborné skúšky vyhradených technických zariadení elektrických (viazaná živnosť)

Je to absolútne základná podmienka na to, aby firma mohla fotovoltiku reálne inštalovať. Ak firma takúto živnosť zapísanú nemá, máte pravdepodobne dočinenia len s priekupníkom, ktorý dané činnosti sprostredkuje inej firme.

Ostatné živnosti, ktoré obsahujú slovné spojenie elektrické zariadenia sú voľné živnosti a neoprávňujú montáž vyhradených technických zariadení elektrických. Firma potom pravdepodobne najíma na odbornú činnosť inú firmu a tu je potom na mieste otázka, ako takýto sprostredkovateľ dokáže riešiť servis, podporu a garantovať správnu a bezpečnú inštaláciu a aká je odbornosť sprostredkovaného realizátora.

02.

Certifikáty, oprávnenia a osvedčenia

Firma by mala mať uvedené na webe alebo vedieť osobne poskytnúť na vyžiadanie osvedčenia a oprávnenia.

– na prácu na vyhradených technických zariadeniach ( vydáva OPO – oprávnená právnická osoba, napr. TISR, E.I.C. …)

– osvedčenia o odbornej spôsobilosti §22, §23 a pre revízie §24

– osvedčenie od MHSR pre inštalatérov fotovoltických systémov (musí byť v kombinácii s §22, §23 alebo §24)

Čísla oprávnení a osvedčení je možné overiť na webe NIP alebo OPO alebo u vzdelávacej inštitúcie, ktorá osvedčenie vydala.

03.

Spoľahlivosť a referencie

Overiť spoľahlivosť firmy na základe referencií a do určitej miery je možné spoľahlivosť posúdiť aj na základe ekonomických ukazovateľov a indexu daňovej spoľahlivosti (Firmu si môžete napr. overiť tu.)
V roku 2023 najmä v susednom Česku čelilo bankrotu a insolvencii mnoho firiem ktoré dodávali a montovali fotovoliku a veľa zákazníkov ostalo poškodených. Preto si vyberte transparentného dodávateľa, ktorý neskrýva svoju históriu.

— No a poďme k spomínanej cenovej ponuke

Cena fotovoltiky sa odvíja od množstva faktorov. Základnými a najdôležitejšími komponentmi sú fotovoltické panely a menič.

Fotovoltické panely

Rozdiely medzi panelmi môžu byť výkonnostné, v spoľahlivosti, prevedení aj záruke. Staršie modely bývajú lacnejšie, problém môže nastať, ak chcete v blízkej dobe rozšíriť string a nebudú viac dostupné. Kvalitatívne odporúčame produkty kategórie TIER1 sú to najkvalitnejšie panely. Niektoré fotovoltické panely nenachádzajúce sa v danom čase v rebríčku TIER1 však majú obdobnú kvalitu prevedenia alebo model sa do hodnotenia ešte nestihol dostať. Pomer cena/výkon udáva parameter Eur/W, na základe čoho viete porovnať panely s rôznym výkonom. Okrem záruky na výkon treba brať do úvahy záruku na prevedenie resp. predpokladanú životnosť, nie je to to isté. Vyhnite sa novým a neznámym značkám.

Menič (Striedač)

Menič má za úlohu okrem premeny jednosmerného prúdu na striedavý – DC/AC, aj úlohu “mozgu” celého systému. Okrem ceny je nutné zohľadniť spoľahlivosť, značku a typ meniča. Rozdiel v ceny medzi OnGrid a Hybridným meničom môže byť zásadný. Parametre ktoré treba zvážiť pri porovnaní.

– sieťový / sieťový a battery-ready / hybridný
– počet mppt vstupov (viac vstupov umožní flexibilnejšie rozloženie stringov aj na členitej streche)
– vstupný DC prúd (staršie modely podporovali 12,5A-13A vstup, nové panely majú často krát prúdy 14-16A. Menič, ktorý nepodporuje 16A vstup je často krát lacnejší)
– smartmeter v balení (napr. GoodWe…) / externý smartmeter (napr. Huawei, Solax…)
– spínanie spotrebičov / suchý kontakt / programovateľné relé (bez tejto funkcie bývajú meniče lacnejšie, je to však veľmi užitočná funkcia)
– backup / full-backup (Hybridné meniče, automatická záloha pri výpadku siete, nutný je však vhodný AC rozvádzač! a schopnosť zhotoviteľa správne upraviť domový rozvádzač, v opačnom prípade ostáva automatický backup bez reálneho využitia)
– podpora batérií HV/LV / obmedzenie výrobcu (Rozdiel medzi podporovanými batériami môže výrazne oplyvniť cenu batérie a možnosť rozšírenia)
– komunikácia (Možnosť komunikovať s nadriadeným systémom, SG – Ready spotrebičmi…)
– ochranné prvky – typy AC/DC SPD, oblúková ochrana (Niektoré modely majú zabudované pokročilé ochrany.)
– monitoring a web rozhranie
– štandardná záruka, záruka pri inštalácii autorizovaným inštalatérom, doplnkové záruky

Montážna konštrukcia

Výrobca, kvalita, prevedenie aj záruka montážnej konštrukcie. Drvivá väčšina firiem na Slovensku používa konštrukcie bez certifikácie, dovoz z Poľska či Číny kde o kvalite len ťažko hovoriť. Dôraz na kvalitu zákazník častokrát nekladie, veď sa jedná “len” o konštrukciu ktorá je schovaná.

Stretli sme sa aj s inštaláciami, kde realizátor “šetril” na nosných a kotviacich prvkoch, čo je skutočne neprípustné.

Neskôr sa ale objavujú problémy s deformáciou, koróziou, zatekaním. Jeden rozdiel, ktorý hovorí za všetko: hák ktorý používame unesie 250kg, pričom bežne používané háky konkurencie majú únosnosť do 70kg.

Rozdiel pri konštrukciách je zásadný – v pevnosti, robustnosti a záruke, no sa samozrejme v cene.   Záruka na naše konštrukcie je 12 rokov. Návrh kotvenia/zaťaženia na základe parametrov ako zaťaženie vetrom a snehom pre konkrétnu oblasť.

Rozvádzače AC/DC, elektroinštalácia

Pri rozvádzačoch môže byť rozdiel v cene opäť výrazný.  Rozvádzače podľa požiadaviek noriem STN musia byť dodané spolu s prehlásením o zhode, kusovou/typovou skúškou (Pozor, od hotového rozvádzača, nie len dokumenty od výrobcu prázdnej skrine).

Okrem toho každý rozvádzač musí obsahovať správne ochrany, najmä prepäťové a sieťové podľa požiadaviek príslušnej distribučnej spoločnosti. Preto môže jednoduchý FVE rozvádzač stáť niekoľko násobne menej ako rozvádzač, ktorý je vhodný pre full-backup a má predpísané napäťovo frekvenčné ochrany.  Cena použitých prepäťových ochrán môže byť rozdielna a to aké ochrany je nutné použiť pre daný objekt alebo RD, určuje projekt.

Rozdiel je, či je použitá najlacnejšia plastová skrinka alebo kvalitné robustné skrine s vhodným IP. Práve rozvádzače sú najčastejšiu príčinou problémov a porúch pri celom systéme, preto je nutné im venovať náležitú pozornosť.

Administratíva – projekt, revízia

Niektoré ponuky obsahujú položku revízia a tam to končí.

Každá inštalácia sa však musí realizovať podľa konkrétneho návrhu, ktorý urobí projektant. Najmä opatrenia pre ochranu pred bleskom, dimenzovanie kabeláže, ochranné prvky a ďalšie. Ak cenová ponuka neobsahuje projekt, tak sa s takou ponukou ani nezaoberajte. Projekt je totiž povinným podkladom k revízii (OPaOS). Okrem iného je to podmienka distribučných spoločností, aj keď sa už nevyžaduje predkladať pred spustením, môžu si ho kedykoľvek počas prevádzky zdroja vyžiadať v zmysle TPPDS.

Distribučná spoločnosť môže vyžadovať aj protokol o nastavení ochrán, ktorý vydáva osoba/firma ktorá ochrany inštalovala, nastavila a odskúšala.

Odborná prehliadka a Odborná skúška (revízia) je zásadná pre bezpečnosť inštalácie. Revízny technik musí inštaláciu skontrolovať, urobiť príslušné merania, vyhodnotiť a napísať správu.

Žiaľ, časté sú praktiky revízii “od stola” kde technik inštaláciu reálne ani nevidel. Žiadny seriózny technik neurobí takúto revíziu za 100 Eur. Pri revízií treba byť dôsledný, pretože nie je len zárukou prípadného poistného plnenia, ale hlavne bezpečnosti celej inštalácie.

Ak porovnávate našu cenovú ponuku s konkurenciou, pokojne sa na nás obráťte, radi vysvetlíme každú položku. Robíme transparentné a fér ponuky, pri zachovaní vysokého kvalitatívneho štandardu.

Pripravení obstarať kvalitnú fotovoltiku alebo energetické riešenie od DET Energy?

Poskytneme bezplatnú konzultáciu alebo nezáväznú cenovú ponuku do 3 dní.

Nezáväzný dopyt

Leave a comment